SHQIPERIA  SOT.
PARTIA SOCIALISTE.
PARTIA DEMOKRATIKE.
PARTI TE TJERA.
OPINION.
ROLAND BADENI (PETRELA)

POLITIKANË  ME  DY  FYTYRA

A  KA  NDONJËRI  NDONJË  IDE  TË  MIRË

 

Për ata që bëjnë të pa diturin, për ata që kaluan pa u lagur nga karrjera e tyre politkeme abuzive,  vjen nje dite ,  jo vetëm që janë të pa cipë e të pa besë , por duan të shfaqen si heronj të kohës kur qeverisinin , për ti dhënë të tjerve që I rrethone  ,të kuptojnë se  : ata ishin kulmi i ndershmërisë për sa kohë qeverisën ,duke i dhënë shtysë vetes dhe zagarve që ju vijnë rrotull , të vjedhin, e të vjedhin e të vjedhin deri në pafundësi.

Ministri  e ministra rrojnë në botën e çudirave , ata dinë vetëm të hedhin firma mbi borderot e  rreme të transformuara e  të fallcifikuara dhe sikur te mos mjaftonte kjo,  detyrojnë  ata që sjellin mallra  furmizime  apo materjale  ndertimi , konstruksjone (me vlera që kapin miljarda lekë) të firmosin fatura, kur vetë ata janë paguar për shembull : 20 miljon lekë , në fatura firmosin sikur kanë marë 30 miljon lekë.

Kështu funksionon zinxhiri i partisë , sepse partisë i duhen lekë dhe ustallarët në rradhët e partisë që s'janë gjë tjetër veçse "simatizantët e flaktë" të partive që janë në  rradhet e para në çdo miting ,duke depërtuar në çdo sindikatë I kane  paralizuar ato me idetë dhe urdharat  e  partise,  duke I vënë ato në funksion  te lidhur ngushte  me pushtetin dhe interesat  e patise ,në favor të simpatizantëve të saje.

Miljonat qe paguhen dhe dalin nga xhepat e taksat e shqiptarve , pasqyrohen tek pushteti partiak klientel ku frytet e tij i përkasën vetëm atyre që votojnë pro partisë.

Zoti Basha thotë se  ka ndërtuar rrugën e Kombit , duke harruar sa kushtoj kjo rrugë , sa miljona përfundaun në xhepat e sekserve të partisë , dhe më e keqja , arriti kulimn deri në prekjen se cilsisë së veprës . Zoti Basha mendoj e kujtoj se duke i detyruar sipërmarrsit të firmosin fatura me vlera 20% më shum se vlera e paguar kundrejt tyre , ata sdo gjenin rrugë për tju shmangur vleres se tatimit  që kishin firmosur  me pahir , me pasoje  uljen e cilësisë  se punive e si rrjedhojë duke vënë në rrezik jetë njerzish , si në shembullin e tunelit të Krrabës.

Hëngrën : nga çimeto , nga betoni , nga hekuri , nga asfaltimi , nga veprat hidraulike e elektrike që u bënë për realizimin e këtyre veprave ,nga nuk hëngrën , kur gjeten një hajvan si Lulzim Basha , ku mos hanin vampirët e patisë.

Mirë lekë e taksa paguhen nga gjithë populli , po kur vjen puna për ti futur në ndonjë punë çfarë ndodh ? Thjesht : ata që janë simpatizantë të partisë tjetër as që bëhet fjalë ti afrohen vendeve të punës .Nuk kanë vdekur , aq ju bën. Dhe vende bosh të ketë as që bëhet fjalë për punë.për kujdes shëndetsor për pensione për ndërtime rrugësh dytësore apo periferike në fshatra ,ku nuk kalon dot gomari e jo më makina, dhe kur flitet për personat me aftësi të kufuzuar ,a ha aty benzina ka ujë , fjalët bien në vesh të shurdhër. Si në çdo aspekt dhe në këto që përmendëm skifterët e politikës shqiptare kanë gjetur prehën e tyre , që sështë gjë tjetër veçse pronës shtetërore që siduket në mendjet dhe orekset e tyre është jetime dhe e pa mbrojtur , kur gjenden me qindra vetë që marrin pensione invalidësh duke mos qeneë invalidë, duke marë pensione të vdekurish megjithëse se ata i ka tretur dheu, dhe në fund na dalin e na votojnë dhe të vdekurit.E kjo pra është politka e ndjekur deri më sot zoti Basha , që kërkoni të jeni përsëri në pozitat e zhvatësit. Kudo që të hedhesh sytë për ju gjen mbrapsira ; Hotele e toka të marra me marifete në Vlorë , rrezili i qënit u bëtë , sa ju hodhen në ere Hotelin. Vratë në bulevard njerëz që protestonin , sepse në mendjen tuaj dhe të Sali Berishës , ka vetëm ngjyrë bardhë e zi , të politkës , sepse në mëndjen tuaj rron e strhoet diktatura sipas vizionit tuaj, për ju nuk ekziston ngjyra gri , as toleranca politke. Ju harroni se mbi çdo parti politike është  dhe do mbetet shqipëria.

Një pyetje për zotin Basha : Çfarë lloj i soj politkani është ai !

Premtoni, e premtoni para zgjedhjeve i harxhoni të gjitha energjitë e aftësitë tuaja si politikanë para perjudhës zgjedhore, siç premtuat e premtuat para se të zgjidheshit kryetar i Bashkisë në Tiranë , dhe sapo u zgjodhët i harruat të gjitha sa premtuat !

Mundë të keni 1000 dëshira ,por nga premtimet tek realizimet e tyre ka një distancë të madhe , njerzit sot vuajn , por nuk ngopen nga llafet , as nuk sherohen nga fjalët , e as nuk gjejnë punë me premtime. Zoti Basha kërkove votën e popullit ? Dhe doje të qeverisje atë nga kolltuku i selisë së PD-e , apo nga tavolinat e kafeteritë e Amsterdamit ? E jo zoti Basha , nuk bëhet ajo që doje të bëje , ndaj korre nga populli ato që more.

Zoti Basha , ti mundë të keshë dëshirën e mirë të ndihmosh njerzit , si një doktor , por pa qenë i tillë , dhe si mendon ti zoti Basha se ata që janë në hall e të sëmurë do vin te ty , të kërkojnë ndihmë sepse ti ke dëshirën e mirë ti shërosh duke mos qenë doktor . Vetëm po të jenë të çmendur do vinin tek ti zoti Basha.

Pyetje : vetë zoti Basha do shkonte te një doktor i tillë ? Bah pse budalla është ! E dhe populli nuk është më bagëti zoti Basha tju besojë juve pavarsisht retorikës së huazuar që përdorni , se dhe atë se keni tuajn.

Dhe kur ju drejton kësajë sëre fjalën të shohin me përçmim, thua se lindën aristrokratë. .e kush ... këta...që deri dje i ndërroni të mbathurat një herë në javë.

Pra siç theksuam më lart , po nuk ishe i partisë ,(në hipotekë , në siptale , tek pensionet ,tek drita etj ) ke marrë fund vdiqe. Nevojat për të zgjidhur një problem nuk e vlersojnë ata që janë të specializuar , por politikaënët shqiptarë , dhe kush pjesë e plotikanve , pjesa më parazite e sajë , më të pa aftit ,që mundën të depërtojnë në politikë nëpërmjet tarafllëkut dhe rushfeteve. I joni është ndihmoje , s’është i joni lëre të ngordhi. Thua se instuticionet shteërore i ndërtuan partitë dhe jo nga taksat e përfituara nga populli i vuajtur , dhe vampirët e politikës se kanë kuptuar se ato janë ndertuar me djersën dhe gjakun e atij populli .Dhe se ato i takojnë popullit. Dhe kur i pyet politikanët për sa shkruajm të përgjigjen : ah nuk e dinim që ndodh kështu.....ah të virgjërit që ranë nga parajsa.....hajt siktir idjotë.

Sot kemi me  dhjetra simpatizantë partishe qe hipin në majë të hekurave duke ulëritur për partite , Ata sot kanë vila , makina lluksoze e llogari të majme bankare ! Sa të duash e kur ti duash do i gjeshë , majtas e djathtas.

Dikurë shanin Enverin për 6 kg kafe që kishte shpërdoruar nga taksat e shqiptarve , po këta lukunjarë që kanë vjedhur miljarda Cfarë duhet t’ju bëjë ky popull .....unë e di se ç’farë duan... Ju si thoni...ç’farë do donin.....

Kërkon sot zoti Basha të mos gjejë asnjë emrus të përbashkët me PS-e, përkundrazi kërcënojnë me destabilizim. Zotëri mesazhi i sapo ardhur nga zgjedhjet ishte per Ju ja u dha populli dhe jo droga siç doni ju ta cilësoni popullin . RAMA – BASHA 1-0 & RAMA – BERISHA & 1-0 RAMA – META 1-0 & RAMA – SPAHIU 1-0 & RAMA- DULE 1-0 &

RAMA – VASILI 1-0 & RAMA – JU TË GJITHË BASHKË 1-0

Ambasadorja Greke në Tiranë , kërkon si shkëmbim nga shteti shqiptar ti shesim hapesiren detare, dhe  Himarën, Luftë e hapur pa pushkë . Në takimimin me Ambasdorin Amerikan, Min i Punve të Jashtme të Greqisë hapur fare e pa dorashka , kerkoj të mos pranohet shqipëria  ne BE. Nje luftë e hapur e shpallur, e pa armë .Pak me teje , Dule në rradhët e PD-e , forcon pozitën  e tij ,dhe forcon poziten per  tu shprehurit në shkalltaren e parlamentit  ,nga pozita e deputetit të partisë së madhe PD-e.

Lulzim Basha , kritokon qeverinë, për ta pasur mirë me deputetin Dule , në dëm të intesave kombëtare.Mos u habisni, nuk është hera e parë që zoti Basha , ndërrmer veprime arbitrare në dëm të integritetit dhe sovranitetetit të Republikës së Shqipërisë , Kujtoni marveshjen me greqinë për t'ju dhuruar përjetsisht një pjesë të bregdetit tonë.

Këto nuk janë fantazi, as lojra fjalësh për konsum politik .por veprimtari e veprime të cekta që nuk duhet  ti shkonte në mendje një minoreni  ti nderrmare , e jo me një politikani si zoti Basha që I beri realitet  ne  praktikë  duke I vene ato ne zbatim.

Deponime ne qarqe te larta te politikes ne greqi shprehen se :  aeroplane e anije luftarake, shqipëria i fsheh, pas dështimit të grushtit të shtetit në turqi. Politka e greqisë një politkë destabilizuese ndaj nesh e ka zanafillën nga gabimet e zotit Basha,  me mos njohjen  nga ana e shqiperise e territorit  të ujrave shqiptare pro greqisë , Greqia nuk mundë të fillojnë të bejnë kërkime për naftë e gaz në këtë zonë, gjë po e publikojnë në çdo forum ndërkombëtar duke cilesuar shqiperine si nje vend qe nuk njeh marrveshjet nderkombtare (Marrveshja Basha pro greqise )

Ore jeni në vete apo sjeni , apo s’ju lënë ato që përmendëm më lart të ngreni kokë e të shihni së bashku zhillimin e ketij vendi .

 

Doni apo s’doni një duhet të arrini të kuptoni se : SHQIPËRIA ËSHTË DHE DUHET TË JETË NJË SHTET QË KA VAZHDIM , NË POLITKËN EKONOMIKE SI DHE NË ATË TË JASHTME , pavarsisht prirje e bindjeve politike të gjithë secilit prej jush , mbi gjithshka SHQIPËRIA .